Željo porazio Velež

U okviru 30. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine, ekipa Željezničara je ostvarila važnu pobjedu sa 2:1 u borbi za mjesto koje vodi u evropska takmičenja protiv ekipe Veleža

Na prvu priliku na stadionu Grbavica čekalo se do 16. minute utakmice kada je  udarac oprobao Santos, ali je Zeljković odbio u korner. Samo minut poslije glavom pokušava i Krpić, ali lopta odlazi visoko preko gola.

U 20. minuti utakmice novi korner za Plave, a ovoga puta to je rezultiralo golom. Štilić je izveo korner, a Hodžić spušta loptu za Amoe koji dodaje Santosu koji silovitim udarcem pogađa za 1:0 u korist Plavih.

Osam minuta kasnije Nedim Jusufbegović je bio primoran napraviti prvu izmjenu, a tada je Zvonić napustio igru. Umjesto njega u igru je ušao Alen Dejanović.

U prvom poluvremenu Velež je bio praktično bez ijedne prilike, dok je Željezničar još jedanput zaprijetio u 42. minuti utakmice, a tada je Hadžikić odbranio udarac Santosa sa velike udaljenosti.

Početak drugog poluvremena donio je izjednačenje Veleža već u 51. minuti utakmice. Anđušić se sjajno oslobodio Galića i prizemnim udarcem savladao Muftića za 1:1.

Velež je nastavio sa napadima, pa je tako u 57. minuti Vels imao sjajan udarac lijevom nogom, ali je njegov udarac odbranio Muftić jako lijepom paradom. Nekoliko minuta kasnije pokušao je Štilić direktno iz kornera jer je vidio da Hadžikić loše stoji, ali je prečka tada bila saveznik gostiju iz Mostara.

Već u 64. minuti utakmice promijenio je Nermin Bašić čak tri fudbalera i pokušao da Željezničar bude opasniji. Jedna od zamjena bio je i Dženan Haračić koji se pokazao kao pravi izbor trener Plavih.

Igrala se 72. minuta utakmice kada je Haračić pospremio loptu u praznu mrežu Veleža. Fudbaleri Rođenih su tražili faul nad golmanom Hadžikićem u duelu sa Beganovićem, ali se Sivac nije slagao sa fudbalerima iz Mostara.

Mogao je Velež izjednačiti već u 77. minuti utakmice, ali je tada Haskić promašio sa pet metara čist zicer uprkos tome što je bio neometan i sam prilikom udarca. U 87. minuti utakmice još jedna dobra prilika za Velež, ovoga puta šutirao je rezervista Halilović sa dvadesetak metara, ali se ponovo istakao Vedad Muftić. Do kraja utakmice rezultat se više nije mijenjao.

Željezničar je ovom pobjedom stigao na četvrtu poziciju na tabeli sa 46 bodova, a ispred je ekipa Sarajeva sa 48, te Borac sa 55 bodova. Sa druge strane Velež je pao na šestu poziciju sa 44 boda, dva boda manje od Plavih, te bod manje od petoplasiranog Širokog Brijega.

FK Željezničar - FK Velež 2:1 (1:0)

Stadion: Grbavica.
Gledatelja: 5.000
Sudija: Ermin Sivac (Zenica)
Žuti kartoni: Drljo, Šehić (Željezničar) Anđušić, Vehabović, Šikalo (Velež)
Strijelci: Santos - 1:0 (20); Anđušić - 1:1 (51); Haračić - 2:1 (72)

Željezničar: Muftić, Galić (Šehić 63.), Jašarević (Hajdarević 87.), Kosorić, Drina, Hodžić (18), Mekić, Štilić (Beganović 63.), Santos (Drljo 75.), Amoah i Krpić (Haračić 64.). Trener: Nermin Bašić.

Velež: Hadžikić, Zeljković, Zvonić (Dejanović 28.), Hrkać, Čuković, Pršeš, Šikalo (Halilović 64.), Vehabović (Vels 46.), Lauš, Haskić, Anđušić (Lea‘i 87.). Trener: Nedim Jusufbegović.