Željo u Evropi, Sloboda u Prvoj ligi Federacije BiH

Fudbaleri  Željezničara pobijedili su na stadionu Tušanj u posljednjem kolu m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine ekipu Slobode rezultatom 2:1 te su tako Plavi izborili plasman u Evropi, dok će tuzlanska ekipa naredne sezone igrati Prvu ligu Federacije BiH.

Utakmica je sjajno krenula po Plave koji su danas zaigrali u izuzetno ofanzivnom sastavu. Izveli su gosti sjajnu kontru u sedmoj minuti, Drljo je fenomenalno izbacio Santosa, a brazilski ofanzivac se sjajno snašao pred golom Slobode i lobovao Bukvića za hladan tuš na Tušnju.

Pokušala je Sloboda vrlo brzo da uzvrati. Imali su dvije dobre prilike preko Vranješa, ali su dobro reagovali Muftić i Jašarević pa promjene rezultata nije bilo.

Izabranici Nermina Bašića su nakon toga držali kontrolu nad utakmicu. Neutralisali su napade sve nervoznije Slobode, a u nekoliko navrata su opasno zaprijetili iz kontranapada. Ipak, na poluvremenu je ostao rezultat 1:0 za Željezničar.

Samo što se krenulo sa centra Sloboda je imala priliku preko Mehmedovića, ali je dobro reagovao Cocalić. A onda je pet minuta kasnije uslijedio novi šok za domaće.

Krenuo je Željezničar u još jednu od brojnih polukontri, a Štilić je potom fenomenalno izbacio Santosa. Sjajni Brazilac je ponovo bio prebrz za odbranu Slobode, sjurio se ka golu i lako poentirao.

Sloboda nije uspijevala do kraja utakmice dodatno se nametnuti na terenu kako bi došla do preokreta, a uspjeli su tek tri minute prije kraja utakmice postići počasni pogodak. Strijelac je bio Jusić za konačnih 1:2.

Željezničar je s današnjom pobjedom prestigao Sarajevo i sezonu će završiti na trećem mjestu Premijer lige BiH. Ujedno su Plavi izborili plasman u kvalifikacije za Konferencijsku ligu naredne sezone. S druge strane, Sloboda je pala na posljednje mjesto Premijer lige BiH i naredne sezone će igrati u Prvoj ligi FBiH.