Sokolovi od -21 do egala: Široki teškom mukom savladao Slaviju

Foto/ Slavija INFO

Košarkaši Slavije su u 2. kolu Prvenstva Bosne i Hercegovine poraženi od Širokog na svom parketu u sjajnoj utakmici 84:77.

Prilično slabo je Slavija ušla u ovaj meč. Nekako, sve je bilo prilično tiho od samog početka, kako publika na tribinama, tako i na parketu nije bilo one Slavijine energije. Ležerni su bili u odbrani, nisu koristili male faulove, a Široki je ostajao sam na šutu i stavljao trojke, čak šest u prvoj četvrtini. Kasnije će pogoditi samo jednu u narednih jedanaest pokušaja, kada je Slavija značajno agresivnije išla na šuteve i bolje čitala situacije. Uz sve to, prepoznatljiva energija i kvalitet kojeg donosi Srđan Kočić su izostali, jer se on povrijedio na utakmici protiv Jahorine i još se oporavlja.

Slab ulaz u meč odrazio se na rezultat, poslije prve dionice 26:10, pa na početku druge još pet razlike za ogromnih +21, 35:14.  I onda se sve mijenja na terenu, Slavija izgleda znatno življe, a evidentno je bilo da Andrej Bojanić i Kevin Kangu kada su u igri dižu energetski kompletnu ekipu i Slavija polako kreće da spušta prednost. Dodatni impuls energiji dao je Harun Zrno trojkom uz prekršaj i malo po malo eto Slavije na jednocifrenoj prednosti, 40:32, da bi Široki na poluvrijeme ponio +10, 42:32.

Nastavila je Slavija sa odličnom igrom i u 3/4 što joj donosi zaostatak od samog jednog poena 49:48 na tri minute do kraja. Nekoliko praznih napada, ali i dvije krajnje diskutabilne odluke koje pod košem zove Hasan Bajgorić uspjevaju da Široki vrate na sedam poena viška, prije nego David Maran pogodi trojku za novo buđenje. Gosti uspjevaju da stabilizuju igru i u posljednju dionicu unesu +5, 58:53.

Trojka Aleksandera Hantera i poeni sa penala Rebeca odvode Široki nakon duže vremena na dvocifrenih +10, 63:53, ali Slavija odbija da se preda u ovoj utakmici i sa dvije pogođene trojke Andreja Bojanića i još jednom Kangua eto ih opet na samo dva poena zaostatka, 67:65. Držala se Slavija u potpunom egalu sa Širokim, dosta ga mučila, ali Jan Rebec je preuzeo na sebe kada je bilo najbitnije, ubacio devet poena i na sedamdeset sekundi do kraja odveo svoju ekipu na +6, 78:72. Tome prethodi i još jedna krajnje diskutabilna odluka Džanana Hasića koji ne svira prekršaj nad Kevinom Kanguom u prodoru. Široki uspjeva da prevede utakmicu na svoju stranu i na kraju vjerovatno i mnogo teže nego su planirali ostvare pobjedu 84:77.

Ipak, veliki aplauz publike po završetku utakmice uprkos porazu za domaće košarkaše dosta toga govori. Dvije i po četvrtine vrhunske košarke je to bilo od domaće, kojoj je na kraju presudio slab ulazak u utakmicu.

Najefikasniji u ekipi Slavije bili su Kevin Kangu i Vuk Boanić sa po 15 poena, dok je kod gostiju Jan Rebec ubacio 22.

SLAVIJA – ŠIROKI 77:84 (10:26, 22:16, 21:16, 24:26)