Golman Emil Rockov junak Koševa - Sarajevu penal-drama protiv Aktobea

Emil Rockov, junak penal-serije na Koševu FOTO: arhiva sportdc

Fudbaleri Sarajeva su nakon velike drame i penal-serije uspjeli da izbace kazahstanskog šampiona Aktobe, iako je trener Zoran Zekić poslije pobjede u Kazahstanu od 1:0 izjavio da njegovi igrači nisu vježbali penale.

Zahvaljujući uspješnijim udarcima sa “bijele” tačke predstavnik BiH je prošao dalje i igraće protiv slovačkog kluba Spartaka iz Trnave u drugom kolu kvalifikacija za Ligu konferencija.

Aktobe je dobili prvo poluvrijeme sa 1:0, na isteku 90. minuta bilo je 2:1 za goste, a poslije 120 minuta igre 3:2 za Kazahstance koji su imali i igrača više cijeli drugi produžetak jer je isključen kapiten Sarajeva Miomir Đuričković.

U prvoj seriji nisu bili precizni Romero za goste i Anđušić za Sarajlije, a u četvrtoj seriji, koja je predudila, Samorodov je promašio. U oba slučaja sjajno je reagovao nekadašnji golman Vojvodine Emil Rockov koji je odbranio šuteve protivničkih fudbalera. Rockov je bio igrač utakmice i prije sedam dana u Aktobeu.

Poslije šampiona banjalučkog Borc ai četvrtoplasirani tim iz prošle sezone Premijer lige BiH je obezbijedio opstanak u Evropi, za razliku od trećeplasiranog Veleža koji se obrukao u Andori.

Sarajevo – Aktobe  4:3 (0:1, 1:2, 2:3)

Olimpijski stadion Koševo u Sarajevu. Gledalaca: 12.000. Sudija: Zorban Kučuk (Turska). Strijelci: 0:1 Umajev (41), 1:1 Guliašvili (57), 1:2 Tanžarikov (75), 1:3 Žairo (93), 2:3 Renan (96). Strijelci iz penala: Mehmedović, Renan, Julardžija, Duraković za Sarajevo, Tanžarikov, Žairo, Kasim za Aktobe. Žuti kartoni: Đorđević, Rockov (Sarajevo), Umajev, Umanijazov, Samorodov (Aktobe). Crveni karton: Miomir Đuričković (Sarajevo) u 105+1. minutu.

SARAJEVO: Rockov, Čelik, Đuričković, Soldo, Jović (od 87. Duraković), Beganović, Bubanja (od 58. Mehmedović), Đorđević (od 58. Anušić), Guliašvili (od 120. Julardžija), Čataković (od 71. Renan), Kjeremeh (od 120. Unušić).

AKTOBE: Šackij, Barac (od 89. Kasim), Kiki, Tanžarikov, Vatajelu (od 110. Umanijazov), Umajev (od 66. Žairo), Strumia, Sevaljos (od 62. Kenesov), Dumbuja (od 66. Besmertni), Samorodov, Romero.

Sarajevo 2 : 0 Radnik
Posušje 1 : 0 Zrinjski
Borac 3 : 0 GOŠK
Željezničar 1 : 1 Sloga
Široki Brijeg 1 : 1 Sloboda
Velež 1 : 1 Igman